Oprogramowania SetPoint firmy Logitech wspierającego urządzenia tej właśnie firmy nie da się teoretycznie zainstalować na systemie Windows 2003 Server. Oficjalnie na forum internetowym Logitech pracownicy oznajmili, że system ten nie jest kompatybilny z SetPoint, gdyż nie jest on systemem używanym do zastosowań domowych. Jest to o tyle przykre, że to użytkownik sam powinien decydować czy chce podłączyć do komputera mysz Logitech i wykorzystać ją w pełni dzięki dodatkowemu oprogramowaniu czy nie. Dlaczego pracownicy Logitech zakładają, że do komputera pełniącego funkcję serwera nie można w pracy podłączyć dobrej myszy? Dziwne podejście, ale widocznie taką mają politykę w firmie. Zresztą nie to jest przedmiotem moich rozważań i tematem tego wpisu, tym bardziej, że poświęcając odrobinę czasu można dojść do wniosku, że da się zainstalować SetPoint na systemie Windows 2003 Server.

We wcześniejszej wersji SetPoint 3.10 oraz 3.30 wystarczyło uruchomić plik instalacyjny w trybie zgodności z systemem Windows XP i instalacja przebiegała w pełni poprawnie. Nie stanowiło to więc najmniejszego problemu. Pojawił się on dopiero w wersji 4.0 oraz nowszej czyli 4.24. Instalacja samego programu SetPoint przebiega niby poprawnie, ale sterowniki do urządzenia nie są w rezultacie instalowane. Program działa, ale wśród dostępnych urządzeń nie ma wyświetlonego żadnego. Okazuje się, że Windows cały czas korzysta ze standardowego sterownika myszki, co jest powodem zaistniałego kłopotu.

Instalację narzędzia SetPoint 4.24 na systemie Windows 2003 Server opiszę przy założeniu, że użytkownik korzysta z myszki Logitech MX Revolution. Podejrzewam, że przy innych modelach sprawa wygląda bardzo podobnie, jeśli nie identycznie. A więc do dzieła!

Pobieramy program SetPoint w wersji 3.30. Co prawda na stronie firmy Logitech wyświetlone są jedynie najnowsze wersje oprogramowania, jednak wystarczy skopiować sobie do schowka link do wersji najnowszej i zmienić odpowiednie cyferki z 424 na 330 i po problemie. Nie instalujemy tej wersji oprogramowania, zamiast tego rozpakowujemy plik przy użyciu odpowiedniego archiwizera. Ja posłużyłem się popularnym WinRar’em. W katalogu „/1-SetPoint/CDDRV/” znajduje się plik CDDRV_Installer.exe i z niego korzystamy instalując go na swoim systemie. W tym momencie system zacznie korzystać ze sterowników Logitech w wersji 3.30.0.0 z dnia 23.01.2007, co oznacza, że możemy zabrać się za dalszą walkę z najnowszą wersją oprogramowania Logitech SetPoint. Możemy teraz śmiało zainstalować wersję 4.24, gdyż w tej wersji i tak poprawnie zainstaluje się jedynie samo narzędzie SetPoint bez sterowników, pomimo iż nie zostaniemy o tym w żaden sposób poinformowani. Po takim zabiegu powinniśmy mieć zainstalowane narzędzie SetPoint w wersji 4.24 wraz ze sterownikami do myszy w wersji 3.30, co w żadnym stopniu nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie takiego duetu. Wszystko działa? No to świetnie.