Ten artykuł miał nie powstać. Dlaczego? Bo mnie zastraszano. Nie przez sam portal Allegro, ale przez sklep ze statusem Super Sprzedawcy Allegro – Flavour Design – który dla Allegro robi odpowiedni obrót. Jak zarabiasz dostatecznie dużo dla Allegro to nie ma obaw – Allegro może zadbać o Twój wizerunek.

Od razu zaznaczę, że sprawa rozbija się o produkt wart 39,99 PLN + koszt wysyłki. Nie chodzi tutaj o kwotę. Ja „żyję w internecie od 20 lat”, spędzam tutaj realnie 2/3 swojego życia (w różnym formacie), uwielbiam e-commerce zarówno jako konsument, jak i osoba mająca znaczący wpływ na sprzedaż poprzez e-commerce. Kupuję online za kwoty 2-cyfrowe, jak i 5-cyfrowe. Mam też wpływ na sprzedaż online produktów za 20 PLN jak i 20.000 PLN. I uważam, że każdego klienta trzeba szanować, a w sytuacjach kryzysowych korzystać z wszelkich możliwości, by klient ten został wciąż klientem zadowolonym. Można tak? Jasne, ale można inaczej…

Zakupiłem więc dla żony w sklepie Flavour Design szkło hartowane 3D na Allegro za 39,99 PLN. Jasne, to nie jest wielki wydatek, ale szkło do telefonu można kupić za kilka PLN lub dostać gratis do obudowy. Ja wiem, że jej potrzebne jest dobre szkło, bo poprzedni telefon przetrwał 2 lata dzięki porządnemu szkłu. Sam mam u siebie szkło 3D Benks. Niestety do jej modelu telefonu Benks szkieł nie robi. Kupiłem więc Mocolo za 39,99 PLN. Zarchiwizowana oferta dostępna jest pod tym linkiem. Screeny poniżej.

oferta Allegro - szkło Mocolo Huawei Mate 10 Lite

I żeby nie było, przeczytałem opis oferty sklepu Flavour Design, choć rzadko to robię przy tego rzędu kosztach. Zresztą umówmy się – w jakimś stopniu cena determinuje jakość. Bywają wyjątki, owszem. Ale znam takich producentów szkieł jak Benks, Nillkin, Mocolo, MyScreen, 3MK. Bez wchodzenia w szczegóły wydawało mi się, że to raczej produkty premium, czyli nie badziewie za 1 USD z AliExpress. Wydawało mi się…

szkło Mocolo do Huawei Mate 10 Lite - idealna transparentność

Proces naklejania szkła Mocolo TG+3D był szybki i sprawny. Nakleiłem kilka szkieł przeróżnych producentów na różne telefony oraz tablety i nigdy nie było problemu. Natomiast tu zaraz po naklejeniu szkła Mocolo, które zakupiłem w sklepie Flavour Design pojawiła się na ekranie duża, kolorowa plama i to na samym środku ekranu.

szkło Mocolo - kolorowa plama

Bezzwłocznie napisałem maila do sklepu Flavour Design załączając dodatkowo powyższe zdjęcia i otrzymałem od pracownicy Flavour Design takiego oto maila.

Flavour Design - jak usunąć usterkę?

Postanowiłem nic nie robić z tym, ponieważ wiem, że ciężko jest zdjąć szkło hartowane 9H i ponownie je nakleić na ekran. Zazwyczaj dochodzi do odkształcenia w miejscu, gdzie podważa się szkło. Ponownie wysłałem zdjęcia szkła po 2-3 dniach.

szkło Mocolo TG+3D do Huawei Mate 10 Lite - tęczowa plama

Napisałem do Flavour Design, że wada dalej istnieje. Otrzymałem taką oto odpowiedź.

Flavour Design - czy zdjęto folię?

Już wiedziałem, że IMHO średnio poważnie Flavour Design traktuje swoich klientów. Napisałem, że żądam zwrotu pieniędzy, ponieważ produkt jest wadliwy. Zadzwonił do mnie IMHO gburowaty pracownik Flavour Design i zaczął swój wywód, że produkt nie jest wadliwy. Prowadził monolog jakieś 20 minut. Twierdził, że taka wada trafia się 1 raz na jakieś 100 przypadków i można to wyeliminować. Powiedział, że sklep Flavour Design pieniędzy mi nie odda, ale proponuje, żebym pojawił się w ich sklepie ze szkłem i telefonem i oni mi tę usterkę naprawią. Tak więc dziś rano moja żona pojechała z telefonem do sklepu Flavour Design i co się okazało? Że to przecież nie jest usterka. To jest normalna plama, która jest bardzo mała i innym nie przeszkadza. I to już nie jest 1 przypadek na 100 tylko 100 na 100. Wszystkie szkła tego producenta do tego modelu telefonu mają tę wadę. Ciekawe, przecież to miał być przypadek 1 na 100. Powiedziano w sklepie Flavour Design mojej żonie, że nic się z tym nie da zrobić. Odmówiono zwrotu pieniędzy!!! Jako „rekompensatę” dano jej szkło, które nie pokrywa w całości ekranu i które kosztuje 50% kwoty szkła, za które zapłaciła w sklepie Flavour Design. Nieopatrznie moja żona szkło przyjęła. Ja bym tego nie zrobił. Wyszło jak wyszło. Widocznie sklep Flavour Design uznał, że sprawa jest załatwiona, bo dano w formie „rekompensaty” szkło, które moim zdaniem można kupić (lub dostać za darmo jako gratis do obudowy telefonu) za 1 USD na AliExpress. Dostała jako „rekompensatę” jakiegoś noname’a, który jest prawdopodobnie tyle wart ile gówniana folia dodawana za darmo do telefonu.

Żeby nie przedłużać, bo chciałem, żeby wpis był krótki – tradycyjnie nie wyszło – napisałem negatywny komentarz na Allegro. Ku mojemu zdziwieniu po chwili został usunięty. Ja otrzymałem taką oto wiadomość.

Allegro usuwa negatywne komentarze Super Sprzedawców

Po krótkim czasie zadzwonił do mnie pracownik sklepu Flavour Design i zapytał, czy ten czarny PR w internecie, który się zaczyna pojawiać na temat Flavour Design to moja sprawka. Ja tylko zamieściłem negatywa na Allegro. Jednocześnie napisałem na Ceneo, Skąpcu i opinie.info, jeśli dobrze pamiętam, ale te opinie nie zostały jeszcze zaakceptowane. Powiedział, że możemy zacząć „prywatną wojenkę” w internecie, bo on też zna się na SEO/SEM (to jego słowa, ja wiem, że SEM to SEO+PPC) oraz czarnym PR. No i się zaczęło – że on był na moim blogu (sprawdził po domenie maila) i wie, że ja się zajmuję SEM i znam się na czarnym PR. Od razu informuję – znam się na PR, ale nie uprawiam czarnego PR, nie biorę tego typu zleceń i nie sądzę, by to był dobry kierunek. Uważam od zawsze, że biznes (B2B/B2C) warto opierać o model win/win. Wracając do tematu pracownik Flavour Design zaproponował mi, że odwiedzi mnie i osobiście w 4 oczy porozmawia ze mną. Teraz uwaga – dodał, że jest wysportowany i słusznej postury. Sorry, ale co mnie to interesuje? Może być tłuściochem. A może również ważyć 50 KG. Nic mi do tego. Widocznie w sklepie Flavour Design dużą uwagę kładzie się na właściwości fizyczne i komunikację telefoniczną, a mniejszą na obsługę klienta. Każdy sklep ma swoją strategię. Być może Flavour Design celuje w koksów. Nic mi do tego. Powodzenia BTW. Ja się nie poddałem i ponownie zamieściłem swój komentarz lekko modyfikując. Jego treść poniżej.

Allegro - obecny komentarz o Flavour Design

Jak widzicie w odpowiedzi jest informacja, że Beata dostała szkło w „rekompensacie”. Owszem, dostała jakieś szło noname na część ekranu. Sklep Flavour Design ma to szkło hartowane za 19 PLN, ale to naprawdę jest badziewie, które IMHO można kupić za 1 USD na AliExpress. Nawet jeśli nie, to wciąż jest to produkt za 50% ceny i wciąż jest niezgodny z ofertą sklepu Flavour Design na Allegro.

Co więc mi pozostaje? Wszak zastraszono mnie, że zostanę zniszczony w internecie przez pracownika sklepu Flavour Design. Powiedziałbym – strach się bać. Ale nigdy nie wiadomo co komu do łba strzeli. Wszak pracownik sklepu Flavour Design to wysportowany gość. Uhh… zmroziło mnie. Co więc na to regulamin Allegro? Ja rozmawiając z pracownikiem Flavour Design poinformowałem go, że znam swoje prawa jako konsument i wiem, że mogę zwrócić produkt bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od otrzymania go (nie daty zakupu, nie daty wysyłki). Ponadto mam 2 lata na zgłoszenie niezgodności towaru z umową zgodnie z Ustawą z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta. A będąc dokładnym to według nowych przepisów mam niemal 3 lata, gdyż od momentu odnotowania wady konsument ma 1 rok na zgłoszenie wady u sprzedawcy. Tak więc np. 35 miesięcy po zakupieniu towaru mogę u sprzedawcy zgłosić, że towar jest niezgodny z umową, a usterkę zauważyłem 23 miesiące po jego nabyciu. Takie są prawa konsumenta w UE. Zaś uprzejmy pan ze sklepu Flavour Design powiedział, że z tej ustawy są wyłączone produkty zapakowane hermetycznie, a szkło Mocolo TG+3D jest zapakowane w folię. Dobre, co? Wystarczy coś zapakować w folię, by uchylić się od Ustawy z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta? IMHO sklep Flavour Design to Janusz biznesu, doprawdy.

odmowa zwrotu produktu w Allegro

Żeby temat zakończyć wysłałem oficjalnego maila do sklepu Flavour Design. Załączyłem kilka osób (różne maile, różne serwery), w tym moją kancelarię adwokacką z wybitnymi prawnikami. Jeśli komukolwiek ze sklepu Flavour Design przyjdzie do głowy, żeby wykroczyć poza granice prawa to powodzenia życzę. Ja się nie boję i nikt mi ust nie zatka strasząc mnie. Żyję w wolnym kraju, znam swoje prawa.

oficjalny mail do Flavour Design

Aktualizacja 04.02.2018

Widziałem, że ten artykuł pojawił się na wykop.pl, co nie było moją inicjatywą. Widocznie ktoś uznał, że warto. Nie czytałem wszystkich komentarzy na wykopie, bo szkoda mi na to nerwów. Wszędzie zdarzają się mądrzejsze i głupsze komentarze. Na szybko przejrzałem i postaram się zwięźle odpowiedzieć na pytania/zarzuty/wątpliwości.

Przeczytałem, że mam pretensję o cenę produktu i że piszę o AliExpress. OK, napisałem akurat o AliExpress, bo tam widziałem szkło Mocolo w dokładnie tym opakowaniu, które otrzymałem ze sklepu Flavour Design. Mogłem napisać o innych sprzedawcach Allegro. Wybaczcie, ale nie będę wnikał w przeróżne detale dotyczące produktu za 39,99 PLN. Widziałem w kilku miejscach szkło Mocolo do telefonu Huawei Mate 10 Lite zapakowane w czarno-pomarańczowe opakowanie – dokładnie takie, jak to, które widnieje w ofercie sklepu Flavour Design. I takie postanowiłem kupić. Gdybym chciał inne to bym kupił na Allegro za połowę ceny. Na przykład od sprzedawców z poniższego screena.

oferty Allegro - szkło Mocolo Huawei Mate 10 Lite

Natomiast ja otrzymałem produkt w zupełnie innym opakowaniu. Być może to jest dokładnie to samo szkło. Być może. Ale jak mówię – ja nie będę szukać niuansów i spędzać godzin nad produktem za 39,99 PLN. Widziałem produkt w konkretnym opakowaniu, otrzymałem w innym, który mógłbym mieć za połowę ceny. Można być niezadowolonym. Nie można?

szkło Mocolo do Huawei Mate 10 Lite - opakowanie

Czytałem też taki komentarz, że mój prawnik się nie popisał, bo Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta dotyczy produktów powyżej 50 PLN, więc nie dotyczy mojego zakupu w sklepie Flavour Design przez platformę Allegro. Zapraszam więc do zapoznania się z tą ustawą u źródła. Czytanie czyjejś interpretacji przepisów prawa tylko dlatego, że znajduje się w czołówce SERPów Google nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Lepszym źródłem jest strona należąca do UOKiK traktująca o prawach konsumenta.

Wiele osób pyta dlaczego moja żona przyjęła od Flavour Design „rekompensatę” w formie dwukrotnie tańszego produktu, niezgodnego z ofertą. Otóż dlatego, że wielokrotnie odmówiono mi zwrotu pieniędzy za towar niezgodny z umową. Jej również wielokrotnie odmówiono zwrotu pieniędzy po tym, jak pojechała do sklepu Flavour Design i okazało się, że usterki nie da się usunąć, bo według sklepu Flavour Design duża kolorowa plama na środku ekranu nie jest wadą produktu.

Wklejam poniżej screen z wiadomości wysłanej poprzez platformę Allegro do mnie od Flavour Design w dniu wczorajszym (wklejam dopiero teraz, bo weekend spędzam z rodziną). Domyślam się, dlaczego ta wiadomość jest taka grzeczna (choć miejscami szydercza) i dlaczego wysłana nie drogą mailową, a poprzez platformę Allegro, ale to zostawię dla siebie.

wiadomość Allegro od Flavour Design

Chcę dodać jeszcze, że zaraz będę zatwierdzać komentarze, które zostały napisane pod tym artykułem. Niestety muszę zastosować tak brutalny zabieg jak cenzura. Nie zamierzam zmieniać treści komentarzy, ale usunę słowa typu złodzieje/oszuści itd. Nie znam dokładnie prawa w tym zakresie, ale jeśli się nie mylę to od jakiegoś czasu wydawca strony/portalu/bloga odpowiada za treści na nim opublikowane, nawet te w komentarzach, które napisały osoby trzecie. Nie mam ochoty być ciągany po sądach przez Allegro, bo mam lepsze zajęcia. Tak więc, wybaczcie, będą gwiazdki *****

Czy Allegro usuwa negatywy swoich Super Sprzedawców?

Pisząc ten artykuł w nocy zapomniałem o dość ważnej kwestii dotyczącej usuwania negatywnych komentarzy Super Sprzedawców Allegro. Ja nie wiem, czy taka sytuacja naprawdę ma miejsce, nie mam na to dowodów. Mogę jedynie napisać to, co usłyszałem od pracownika sklepu Flavour Design. Po tym, jak opublikowałem negatywny komentarz o Super Sprzedawcy Allegro, zadzwonił do mnie pracownik sklepu Flavour Design z zapytaniem, czy to ja uprawiam ten czarny PR (to już pisałem wcześniej). Natomiast powiedział zaraz potem, że mój negatywny komentarz został usunięty przez opiekuna Allegro na jego wniosek i nie wie, czy ja wiem, ale Super Sprzedawcy Allegro mają swoich opiekunów, którzy mogą usuwać negatywne komentarze na wniosek sklepów będących pod ich opieką.

Aktualizacja 07.02.2018

W dniu wczorajszym zadzwonił do mnie bardzo sympatyczny (poważnie mówię) pracownik Allegro, żeby wyjaśnić kilka spraw związanych z felerną transakcją. Nie będę streszczać rozmowy. Generalnie powiem tyle, że nie jestem jedyny, którego wgniotło w fotel w tej całej sytuacji z pracownikiem sklepu Flavour Design. Natomiast, co ważne, powiedziano mi, że nie jest na Allegro tak, że Super Sprzedawca z dużym obrotem może sobie przy pomocy opiekuna Allegro dowolnie usuwać negatywne komentarze. To podobno tak nie działa. Nie wiem, muszę uwierzyć na słowo i liczyć na to, że tak faktycznie jest. Ponadto podarowano mi 100 monet Allegro, czego się całkowicie nie spodziewałem. Zapewniono mnie też, że Allegro dokładniej przyjrzy się praktykom sklepu Flavour Design.