Jakiś czas temu oglądając materiał z kanału YouTube o nazwie Linus Tech Tips (polecam) natknąłem się na informację o serwisie Massdrop. Sam wspomniany kanał YouTube jest prowadzony przez Kanadyjczyka, jednak sponsorzy bardzo często prowadzą sprzedaż globalną. W przekazie reklamowym (sponsorowanym) podano kilka przykładowych produktów oraz ich ceny. I już wiedziałem, że muszę sprawdzić ten serwis.

Czym jest Massdrop i jaka jest jego idea?

Platforma ta działa na zasadzie zakupów grupowych, choć lepiej pasuje tu określenie zakupy na masową skalę. Sama idea zakupów grupowych, takich jak Groupon jest znana od dawna, jednak Massdrop to zupełnie coś innego. Nie oferuje usług, jedynie produkty. Ponadto Massdrop bazuje na aktywności swojej społeczności. To użytkownicy tego serwisu głosują na produkty lub marki, które chcieliby widzieć w znakomitych cenach w ofercie Massdrop. Mogą rekomendować nowe przedmioty lub zapisywać się na produkty już zarekomendowane przez innych użytkowników serwisu, których notabene jest już kilka milionów.

Jak duże zniżki oferuje Massdrop?

Rozpiętość rabatów jest duża. Można kupić coś taniej o 20%, ale zdarzają się i oferty z ceną niższą nawet o 80%. I nie są to fikcyjne obniżki polegające na tym, że producent najpierw podnosi cenę, by potem dać “rabat”. Dla przykładu ostatnio na Massdrop były dostępne hybrydowe słuchawki audio sprzedawane po oficjalnej cenie wynoszącej $599,99, które na Amazonie były w promocji za około $500. Natomiast na Massdrop była kilkudniowa wrzutka za $119,99. To się nazywa mega rabat!

Zarejestruj się, by przeglądać oferty

Żeby mieć dostęp do ofert Massdrop należy się zarejestrować. Można to zrobić tradycyjnie przez e-mail lub wykorzystać obecne konto Facebook lub Google. Jeśli wykorzystasz do rejestracji w Massdrop specjalny link od obecnego użytkownika tej platformy to na start dostaniesz 10 dolarów do wykorzystania podczas pierwszych zakupów. Ja niestety o tym nie wiedziałem, więc musiałem się obejść bez gratisu. Poniżej podaję taki link, byś Ty mógł otrzymać 10 dolców na start.

Odbierz $10 za rejestrację w Massdrop

Co znajdziesz w ofercie Massdrop?

Asortyment podzielony jest na ponad 20 kategorii takich jak audio, fotografia, zegarki, technologia, uroda, motoryzacja, granie na PC. Można przeglądać oferty z każdej kategorii, ale istnieje też możliwość dodania do ulubionych wybranych kategorii, którymi w sposób szczególny jesteś zainteresowany.

Pisałem już o zakupach grupowych w kontekście popularnego niegdyś Groupona, jednak mi osobiście Groupon kojarzy się z desperacją i usługami, które nie mają szans na większą sprzedaż po standardowych cenach. Massdrop zaś oferuje między innymi produkty, które śmiało można określić mianem światowych bestsellerów. Nie wiem, jak dużą część stanowią takie produkty, ale np. w dziale audio jest kilka perełek po znakomitych cenach. Piszę akurat o produktach z kategorii audio, bo na tym się mniej więcej znam.

Zegarek Oris Big Crown Pointer Day Automatic

Zegarki można kupić w naprawdę okazyjnych cenach, np. $579,99 zamiast $1700 – to jest promocja!

W serwisie Massdrop znajdziesz więc bestsellery znanych, światowych marek jak Samsung, Canon, Olympus, Sennheiser, AKG, NuForce, Montblanc, MSI itp. Są produkty starsze i nowsze. Bywają nawet tak nowe, że nie ma ich jeszcze w oficjalnej sprzedaży w Polsce. Są też nieliczne, dobrze wykonane produkty z AliExpress, ale po niższej (czasem znacznie niższej) cenie niż na AliExpress. Przykładem są produkty z działu audio marki S.M.S.L., choć nie jest to marka stricte z AliExpress, ale to produkty chińskie dostępne również na AliExpress.

Co oznacza emblemat “massdrop made”?

Część asortymentu dostępnego na Massdrop to standardowe produkty będące w powszechnej dystrybucji. Są też przedmioty wykonane specjalnie dla platformy Massdrop. Część z nich to całkowicie nowe, unikalne przedmioty nigdy dotąd niedostępne w sprzedaży. Jednak niektóre to tak naprawdę delikatnie zmodyfikowane bestsellery znanych producentów. Modyfikacji ulega np. kolorystyka, czy inne elementy wizualne, w tym opakowanie produktu. Niekiedy jest to też udoskonalenie techniczne. Subtelnej zmianie ulega też nazwa produktu, natomiast model będący pierwowzorem nie jest żadną tajemnicą. W opisie oferty Massdrop znajduje się nazwa produktu wyjściowego oraz lista modyfikacji.

Przykładem produktu “massdrop made” są słuchawki audio Sennheiser HD 6XX będące tak naprawdę modelem HD 650 od lat bijącym rekordy popularności. Na platformie Massdrop dostępne są w odmiennej kolorystyce i znakomitej cenie $199,99. Słuchawki również w tej wersji cieszą się ogromną popularnością. Dotychczas sprzedano aż 65 tysięcy sztuk. Innym hitem sprzedaży konkurencyjnej firmy audio są słuchawki AKG K7XX będące odpowiednikiem modelu K702. Zmieniono w nich kolorystykę, dodano pewne usprawnienia zarówno wizualne, jak i brzmieniowe. Również one dostępne są w cenie $199,99.

Massdrop x Sennheiser HD 6XX

Legendarne słuchawki Sennheiser HD 650 w ulepszonej wersji za jedyne $199,99

Zupełnie innym typem ofert “massdrop made” są te bez odpowiednika dostępnego w standardowej dystrybucji. W dziale audio są to bardzo ciekawe wzmacniacze stereo, wzmacniacze słuchawkowe oraz DAC’i. Nie są ciekawe dlatego, że lepszych nie da się kupić. Jednak wątpię, by można było kupić urządzenia z lepszym stosunkiem cena/jakość. Dużą popularnością cieszą się produkty zaprojektowane przez Alex’a Cavalli’ego, założyciela Cavalli Audio. Cechują się nienaganną stylistyką i dobrym brzmieniem. Za jedynie $319,99 można kupić DAC z hybrydowym wzmacniaczem słuchawkowym wyposażonym w wyjście zbalansowane XLR oraz niezbalansowane TRS.

Odbierz $10 za rejestrację w Massdrop

Oferty typu flash sales, czyli lepiej się spiesz

Pisałem już wcześniej o kilkudniowej wrzutce. Taka jest właśnie idea platformy Massdrop, czyli oferty są typu flash sales po polsku określane jako promocje błyskawiczne. Oznacza to, że są aktywne przez kilka dni, czasem dłużej. Niekiedy jednak bardzo krótko, tak więc nie ma czasu na dogłębne, wielodniowe analizy i badanie tematu. No chyba, że ktoś zna produkt pojawiający się na Massdrop lub jest dość sprawny w poruszaniu się po Internecie, by zasięgnąć informacji i nie kupić byle czego tylko dlatego, że rabat był pokaźny. Na całe szczęście zdarza się, że oferty cieszące się dużym zainteresowaniem po kilku miesiącach pojawiają się ponownie.

Opinie o produktach bez cenzury

Może się zdarzyć, że po założeniu konta na Massdrop będziesz mieć ochotę kupić dosłownie wszystko, jednak weź głęboki wdech i trzymaj emocje na wodzy. Nie wszystko złoto, co się świeci. Nie kupuj produktów tylko dlatego, że są znacznie przecenione. Korzystaj z opinii oraz dyskusji, które są dostępne do każdej oferty na Massdrop.

Opinie moją wystawiać jedynie użytkownicy, którzy z oferty skorzystali i otrzymali przesyłkę, co buduje wiarygodność tych opinii. Jeśli jednak oferta jest całkowicie nowa i nigdy wcześniej nie była dostępna to opinii może nie być w ogóle. Na całe szczęście z pomocą przychodzi też dział dyskusji.

Dyskusje dotyczące konkretnych ofert

Dużą zaletą serwisu Massdrop jest wysoka aktywność społeczności oraz jej pokaźny rozmiar. Dział dyskusji dotyczącej każdej z ofert dość szybko się zapełnia. Administracja nie usuwa też linków kierujących poza Massdrop. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko obnażyć “wyjątkowość” oferty, jeśli np. na Amazonie towar ma zbliżoną lub nawet identyczną cenę.

Jeśli użytkownik nie skorzystał akurat z obecnej oferty, ale ma doświadczenie z innym produktem danego producenta, gdyż na przykład kupił go na Massdrop wcześniej to również można liczyć na jego opinię w sekcji dyskusji. To bywa bardzo pomocne i w ułamku sekundy potrafi wykluczyć nieudany zakup.

Nie każdy musi się też znać na każdym segmencie produktów. Podam 2 przykłady z ostatnich kilku dni. Była wrzutka z ciekawym wizualnie zegarkiem. Dla laika super, bardzo duży rabat (ponad połowa ceny), dostawa do Polski. Ale ktoś z użytkowników napisał dość ciekawy, merytoryczny komentarz techniczny dotyczący budowy tego zegarka obnażający jego słabe punkty niemożliwe do wychwycenia przez laika.

Drugi przykład dotyczy produktu z kategorii audio, a konkretnie wzmacniacza słuchawkowego, który był wyposażony w 2 wyjścia słuchawkowe – XLR oraz TRS. Wynikałoby z tego, że jest to wzmacniacz zbalansowany, skoro posiada wyjście XLR. Na szczęście ktoś w dziale dyskusji wkleił link do postu na jakimś forum audio, gdzie były zamieszczone zdjęcia wzmacniacza po zdjęciu obudowy, z których wynikało, że owszem wyjście zbalansowane jest, ale obwód nie był do tego przystosowany, więc równie dobrze wyjścia XLR mogłoby nie być. Tak więc laik mógłby się naciąć, ale na całe szczęście społeczność Massdrop jest bardzo pomocna, a administracja tej platformy nie bawi się w cenzorów.

Odbierz $10 za rejestrację w Massdrop

Czy Massdrop wysyła do Polski?

Tak, ale nie wszystko. Na szczęście koszty dostawy są bardzo niskie jak na przesyłki zagraniczne. Za dostawę zakupionego towaru możesz zapłacić $10 lub $15. Być może za transport produktów o większych gabarytach trzeba zapłacić więcej. Nie wiem, bo nie zamawiałem niczego większego. Towarów o bardzo dużych gabarytach do Polski nie wysyłają, czyli lodówki, czy też dużego TV niestety nie kupisz na platformie Massdrop, natomiast monitor 27″ jak najbardziej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed zakupem zwróć uwagę na warunki gwarancji. Weź pod uwagę fakt, że Massdrop to serwis amerykański, więc prawa konsumenta różnią się od tych w UE.

Może się zdarzyć, że polski urząd celny obciąży kupującego cłem oraz podatkiem VAT. Mogą być to wielkie kwoty, ale zależą one oczywiście od wartości przesyłki, tak więc warto mieć te ewentualne koszty na uwadze.

Kupiłeś już coś na Massdrop? A może czekasz na konkretny zrzut? Daj znać w komentarzu poniżej.