Wczoraj pod wpływem chwili napisałem krótki artykuł na temat zmian w przepisach, którego rzekomym autorem miało być Ministerstwo Infrastruktury. Przyznaje się, że artykuł napisałem bez sprawdzenia informacji, a jedynie na podstawie publikacji jednego z internetowych portali motoryzacyjnych.

Dziś postanowiłem zaczerpnąć więcej informacji na temat zmian w przepisach, które umożliwiałyby podejście do egzaminu na prawo jazdy na motocykl obywatelom powyżej 24 roku życia. Skonsultowałem się ze znajomym, który ma większe pojęcie o całym tym zamieszaniu i okazało się, że podane w Internecie informacje są niepełne. Nie jest to pomysł ministra Cezarego Grabarczyka ani nikogo z Ministerstwa Infrastruktury. Są to przepisy narzucone odgórnie przez Unię Europejską i mają wyglądać zgoła inaczej niż głoszą plotki. W chwili obecnej prawo jazdy na motocykl można robić w wieku 16 lat. Jest to kategoria A1 uprawniająca do jazdy motocyklem o pojemności do 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW. Od 18 roku życia można robić prawo jazdy kategorii A uprawniające do poruszania się każdym rodzajem motocykla.

Zmiany, które mają zostać wprowadzone do 2010 roku obejmują ilość kategorii oraz zmiany wieku. Najprawdopodobniej zostanie wprowadzona kategoria A2, która będzie pomiędzy A1 oraz A, zaś prawo jazdy na motocykl od 24 lat będzie tyczyć się kategorii A, czyli pełnego prawda jazdy na motocykl. Pomiędzy 18 a 24 rokiem życia będzie można zrobić prawo jazdy na motocykl kategorii A2, które będzie dawało większe uprawnienia niż prawo jazdy A1. Dopiero po 2-letnim posiadani dokumentu niższej kategorii będzie można zdawać prawo jazdy na motocykl pełnej kategorii i to przy założeniu, że ma się skończone 24 lata.

Gdy tylko zdobędę szczegółowe informacje na ten temat, to z pewnością zamieszczę je na moim blogu. Widziałem bowiem po statystykach wejść, że bardzo wiele osób szuka informacji na temat prawa jazdy od 24 lat, co jest zapewne spowodowane niewiarygodnymi lub niepełnymi danymi publikowanymi na łamach różnych serwisów internetowych.