Obiecałem, że jak najszybciej zdobędę informacje na temat prawa jazdy kategorii A, które będzie można robić dopiero w wieku 24 lat. Jak obiecałem, tak też się stało, a informacje są zarówno dobre, jak i złe. W związku z publikacją dwóch poprzednich postów otrzymałem masę zapytań na skrzynkę e-mail oraz GG, po czym wnoszę, że zainteresowanie tematem jest naprawdę ogromne, a wiarygodnych informacji w sieci chyba brak.

Skonsultowałem się dziś ponownie z właścicielem najlepszego ośrodka szkolenia kierowców w Łodzi – OSK Delta – w celu wyjaśnienia jak ta sprawa w końcu wygląda oraz, co ważne, jaki ma być termin wprowadzenia zmian. Prawda jest taka, że nie ma jeszcze konkretnego projektu i wszelkie informacje zamieszczane w internecie są czystymi przypuszczeniami. Tak jak już wspomniałem w poprzednim poście – termin wprowadzenia zmian pozwalających na dostosowanie naszych regulacji prawnych do wymogów Unii Europejskiej to rok 2010. Polska prawdopodobnie będzie chciała uczynić to wcześniej i zmiany wejdą w życie w roku 2009, czyli dopiero w przyszłym roku. Szansa na wprowadzenie tych przepisów jeszcze w tym roku jest prawie żadna. Nie ma jeszcze konkretnego planu działania, brak też dokładnych ustaleń odnośnie kategorii A1, A2 oraz A. Niektórzy w internecie podają szczegółowe wymagania oraz uprawnienia jakie daje odpowiednia kategoria prawa jazdy na motocykl, jednak nie ma jeszcze przygotowanej ustawy odnośnie prawa jazdy od 24 lat.

Nie wiadomo czy mając 24 lata będzie można od razu robić prawo jazdy kategorii A, czy wymogiem będzie dwuletnie doświadczenie z motocyklami o mniejszych pojemnościach. Spowodowałoby to konieczność zrobienia najpierw prawa jazdy niższej kategorii, pomimo osiągnięcia wieku 24 lat. Skoro wszelkie te szczegóły nie są jeszcze ustalone to w jakim celu Ministerstwo Infrastruktury straszy młodych ludzi chcących zrobić prawo jazdy na motocykl? Może chcą się w jakiś sposób wykazać. Szkoda tylko, że kosztem obywateli, którzy karmieni szczątkowymi informacjami zaczynają się stresować, gdyż mogli mieć w planach zrobienie prawa jazdy na motocykl w nadchodzące wakacje.

Dostałem też na GG masę zapytań czy jeżeli ktoś chce teraz zrobić prawo jazdy kategorii A to czy zdąży przed wprowadzeniem nowych przepisów. Prawo nie działa wstecz i jeżeli ktoś ma, powiedzmy, 19 lat i zrobi teraz kurs na prawo jazdy oraz pomyślnie zda państwowy egzamin, wówczas nikt mu otrzymanego dokumentu nie odbierze. Jeżeli jednak kursant rozpocznie szkolenie i zmiany wejdą przed podejściem do egzaminu, wówczas przyszłego motocyklistę obowiązywać będą już nowe przepisy i otrzyma kategorię A2. Obecnie egzamin na prawo jazdy kategorii A odbywa się na motocyklach o pojemności 250cm3 i na takich też motocyklach kursant uczy się jeździć w auto szkole. Skoro nowe przepisy, które nie są jeszcze nawet nigdzie zapisane, zostaną prowadzone w 2009 roku, to przyszli motocykliści mają jeszcze trochę czasu żeby zrobić prawo jazdy na motocykl bez nadmiernego pośpiechu. Pamiętajcie, że w momencie wejścia nowego prawa nie liczy się termin rozpoczęcia kursu prawa jazdy kategorii A1 lub A tylko dzień zdania państwowego egzaminu. Dlatego też ci, którzy jeszcze nie mają prawa jazdy na motocykl mogą spokojnie zrobić sobie kurs wiosną lub w wakacje, zdać na spokojnie egzamin i otrzymać swój upragniony dokument.

Przy okazji wszystkim osobom z Łodzi, które nie wiedzą gdzie odbyć kurs prawa jazdy na motocykl szczerze polecam ośrodek szkolenia kierowców OSK Delta. Jest to naprawdę rewelacyjna auto szkoła, której właścicielem jest motocyklista z krwi i kości. Podczas jazdy w ruchu miejskim w ramach kursu instruktor jedzie drugim motocyklem, a nie samochodem, co gwarantuje dodatkową przyjemność z jazdy. Ponadto chyba nigdzie nie znajdziecie szkoły nauki jazdy, która prowadzi tak dobre szkolenia dla motocyklistów.

Gdy tylko pojawią się jakieś nowe informacje na temat zmian w przepisach, zamieszczę je na moim blogi. Proszę Was jeszcze żebyście nie zawalali mnie dziesiątkami wiadomości na GG.