Minęło już kilka dni od ostatniego posta na temat nowych przepisów prawa jazdy na motocykl. Wciąż pomimo mojej prośby otrzymuję masę zapytań na GG i chyba po publikacji tego posta usunę swoje namiary z bloga. Znów mnie pewnie zaleje masa zapytań od przyszłych oraz obecnych motocyklistów. Dostałem dziś bowiem kolejną garść informacji na temat nowego prawa jazdy na motocykl.

Zadzwonił do mnie właściciel najlepszej auto szkoły w Łodzi czyli OSK Delta informując o nowych faktach w tej sprawie. Są dobre oraz złe informacje, zacznijmy więc od tych dobrych. Przepisy narzucone przez Unię Europejską muszą wejść do 2012 roku. Maksymalny termin został przesunięty z 2010, jednak nie oznacza to, że mamy zapewnione dodatkowe 2 lata spokoju. Przypuszcza się, że data faktycznego wprowadzenia nowych przepisów na prawo jazdy na motocykl nie ulegnie zmianie i będzie to mieć miejsce w 2009 roku. Można domyślać się, że będzie to połowa 2009 roku, na przykład 1 czerwca 2009. To są jednak spekulacje i o dokładnych datach jeszcze nie ma mowy. To była dobra wiadomość, teraz czas na złą.

Dokument prawa jazdy kategorii A2 będzie uprawniał do jazdy motocyklami do mocy maksymalnej 25 kW. Wcześniej w planach granica ta była wyższa. Prawo jazdy kategorii A2 będzie można otrzymać od 18 roku życia i po 2 latach doświadczenia z mniejszymi motocyklami można zrobić pełne prawo jazdy na motocykl, czyli prawo jazdy kategorii A. Daje to więc możliwość posiadania prawa jazdy kategorii A już w wieku 20 lat. Nie jest jeszcze pewne czy motocykliści z prawem jazdy kategorii A1 z dwuletnim doświadczeniem będą mogli robić prawo jazdy kategorii A. Uprawnienia dotyczące dokumentu prawa jazdy kategorii A1 nie ulegną zmianie.

Będę trzymać rękę na pulsie i wszelkie istotne informacje zamieszczać na moim blogu. Pragnę też serdecznie podziękować Panu Dariuszowi Lenartowi ze szkoły nauki jazdy Delta z Łodzi za bezzwłoczne przekazywanie mi tych cennych wiadomości.