Uber to coraz chętniej wykorzystywany sposób na sprawne poruszanie się po mieście. Podobnie jak taksówki, oferuje możliwość podjechania w wybrane miejsce samochodem, jednak generuje niższe koszta i oceniany jest jako bardziej komfortowy. Korzystają z niego zwłaszcza młode, zamieszkujące duże miasta osoby, które chętnie korzystają z aplikacji mobilnych. Jak dokładnie działa Uber? Jakie są jego wady i zalety? Co sprawia, że popularność Ubera stale wzrasta?

Czym jest Uber?

Uber to międzynarodowa korporacja skupiająca kierowców, którzy swoje prywatne auto chcą wykorzystywać jako „taksówkę”. Wszyscy przed dodaniem do bazy zostają zweryfikowani. Podłączeni do specjalnej aplikacji w wybranych godzinach pozostają oni do dyspozycji klientów chętnych na podwózkę na wybranym terenie.

Korzystając z aplikacji, klienci mają możliwość zamówienia samochodu w dowolne miejsce. Kierowca Ubera widzi na ekranie dokładne położenie klienta, dzięki czemu może szybciej do niego dotrzeć. Klient otrzymuje dokładne dane o kierowcy i samochodzie, którym się on porusza.

Uber vs taksówka – gdzie taniej?

Rosnąca popularność Ubera sprawiła, że w naturalny sposób zaczął on być traktowany jako alternatywa dla taksówek, zwłaszcza, że oferowane przez firmę ceny są bardzo atrakcyjne. Oprócz niższych cen za wejście do auta i kurs, aplikacja często proponuje także dodatkowe rabaty i obniżki cenowe. Kuszącą propozycją jest chociażby darmowy pierwszy przejazd, z którego może skorzystać każdy nowy klient. Wystarczy podać kod promocyjny Uber „UBERPASJA” w aplikacji. Stali klienci Ubera regularnie wykorzystujący ten środek transportu również mogą liczyć na atrakcyjne rabaty cenowe.

Jakie zalety ma podróżowanie z Uberem?

Uber ma wiele zalet, które sprawiają, że jego popularność stale rośnie. Wbrew pozorom korzyścią korzystania z aplikacji nie jest jedynie redukcja kosztów. Klienci cenią sobie przede wszystkim wygodę.

Kierowcę mogą wezwać z dowolnego miejsca, oznaczając swoje położenie na mapie. Wystarczy kilka kliknięć, żeby zamówić auto na wybrany adres.

Niewątpliwą zaletą Ubera są oceny wystawiane każdemu kierowcy. Te pozwalają zorientować się w jakości świadczonych przez niego usług i zdecydować, czy wybieramy to czy inne auto.

Dodatkowo po wybraniu kursu aplikacja wyznacza trasę, którą będzie poruszał się kierowca – nie ma więc możliwości, żebyśmy zostali oszukani, bo kierowca jedzie dłuższą, okrężną drogą, żeby generować większe koszty.

Podróżowanie z Uberem docenią także właściciele firm – przedsiębiorstwo bez problemu wystawia faktury za wszystkie odbyte kursy, dzięki czemu możemy je sobie odliczyć od podatku.

Uber – czy ma wady?

Uber, jak każdy środek transportu, ma także swoje wady. Żeby korzystać z aplikacji, konieczna jest karta debetowa lub kredytowa – te wciąż są w Polsce mało popularne.

Innym minusem aplikacji jest także mała dostępność kierowców w niektórych obszarach. Jeśli poruszamy się po mniejszym mieście albo bardziej oddalonej od centrum dzielnicy Warszawy czy Krakowa, musimy przygotować się na utrudnienia. Kiedy kierowców jest mało, Uber może zażądać od klienta zapłaty wyższej stawki (ta zostanie podana przez aplikację przed wybraniem kursu).

Dla wielu osób wadą Ubera będzie także brak licencji kierowców – korzystając z aplikacji, musimy mieć świadomość, że niektórzy z nich mogą być mało doświadczeni.

Czy popularność Ubera będzie stale rosła?

Choć upowszechnienie się Ubera było w wielu krajach przyczyną strajków taksówkarzy, rozwoju tego typu inicjatyw nie da się powstrzymać. Ludzie, zwłaszcza młodzi, żyją dziś w pośpiechu, więc chętnie wybierają możliwości, które oferują jednocześnie komfort i oszczędność czasu. Naturalne staje się dla nas załatwianie większości spraw przez internet, za pomogą nowoczesnych aplikacji mobilnych.

Nic nie zapowiada, żeby popularność Ubera w najbliższym czasie zmalała. Coraz chętniej wybieramy go nie tylko ze względu na atrakcyjny cennik, ale także komfort – zyskując podgląd na kształt i długość trasy, mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani, a na miejsce trafimy szybko i nie przepłacając.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem PotegaPasji.pl