Airbnb znane do niedawna jedynie na przysłowiowym “Zachodzie” jest coraz częściej odwiedzane przez również polskich turystów. Na pewno każdemu, kto wybierał się za granicę i szukał stosunkowo taniego noclegu Airbnb “obiło się o uszy”. Niektórzy nie wyobrażają sobie organizacji wyjazdu w inny sposób niż właśnie za pomocą Airbnb.

Co skłania podróżujących do korzystania z portalu? I czym właściwie jest Airbnb? O tym, a także, w jaki sposób korzystać Airbnb, będę rozprawiać w poniższym artykule.

Co to jest Airbnb?

Airbnb to portal, który zrzesza wynajmujących, a także potencjalnych najemców. Wynajmujący z całego świata udostępniają swoje pokoje, mieszkania, kwatery, a także inne nieruchomości do wynajęcia. Na portalu załączają opis swojej oferty, zdjęcia, wady i zalety nieruchomości, a także regulamin. Najemca, przeglądając liczne zebrane w serwisie Airbnb propozycje, może skontaktować się z wynajmującym, zadać mu pytania, a także domówić szczegóły. Jeśli obie strony są zadowolone z rezultatów owych ustaleń, jedyne co nam pozostaje to zarezerwować kwaterę i zapłacić za swój pobyt.

kupon Airbnb

Odbierz oficjalny kupon Airbnb

System wynajmu kwater przez internet może w pierwszej chwili budzić nasze wątpliwości. Jednak cała transakcja jest monitorowana przez portal, stąd możemy mieć niemal 100% pewności, że na Airbnb nie natrafimy na nieuczciwych wynajmujących. Dodatkowo weryfikacji wynajmujących posłużą nam komentarze, które działają podobnie, jak te na allegro lub ebay. Ochrona nie jest jednostronna. Również wynajmujący mogą prosić nas o przejście weryfikacji, która pozwoli im lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Tanie noclegi za granicą brzmią zachęcająco? Sprawdź, jak zacząć korzystać z serwisu Airbnb.

Jak się zarejestrować w Airbnb?

Rozpoczęcie korzystania z usług serwisu jest proste. Wystarczy wejść na airbnb.com i kliknąć “Zarejestruj się, by odebrać środki”. Będzie Ci potrzebny adres e-mail bądź konto Facebook. Gdy już przejdziesz proces rejestracji, warto – zanim jeszcze rozpoczniesz poszukiwanie ofert – uzupełnić swój profil. To na jego podstawie wynajmujący będą mogli zadecydować o przyjęcie bądź też odrzuceniu Twojej oferty.

rejestracja Airbnb

Odbierz oficjalny kupon Airbnb

Zostaniesz poproszony/a o podanie takich informacji jak, chociażby numer telefonu i miejsce zamieszkania. Jednak te dane zostaną udostępnione jedynie tym osobom, z którymi będziesz miał już potwierdzoną rezerwację w Airbnb. Aby zyskać zaufanie wśród wynajmujących warto jest załączyć do swojego profilu również swoje zdjęcie lub film. Pamiętaj, że to w końcu ludzie nawet z drugiego “końca świata” mają Ci udostępnić swoją nieruchomość. Zatem dobrze jest pokazać się od dobrej strony.

Kolejną kwestią za tzw. “weryfikacje”, które mogą budzić szczególnie dużo emocji. Serwis Airbnb oprócz danych podstawowych może Cię również poprosić o przekazanie im skanu dokumentów urzędowych. Ma to służyć polepszeniu bezpieczeństwa wśród społeczności Airbnb, a także zwiększeniu zaufania wśród wynajmujących.

Gdy już ukończysz uzupełnianie swojego profilu, możesz zacząć poszukiwać w Airbnb oferty właściwej dla siebie.

Jak wyszukać dobrą ofertę w Airbnb?

System sprawdzania użytkowników społeczności działa w dwie strony. Ty sprawdzasz potencjalnych wynajmujących, oni mogą sprawdzić Ciebie. Dlatego, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z konkretnej oferty, dokładnie zapoznaj się z profilem wynajmującego.

Nie skreślaj ich jednak, jeśli nie posiadają jeszcze ocen, czy rekomendacji. Może dopiero niedawno – podobnie, jak Ty – rozpoczęli oni przygodę z portalem. Sygnałem ostrzegawczym powinny być dla Ciebie negatywne oceny. Takich ofert po prostu lepiej unikać.

W wyszukaniu idealnej oferty z Airbnb na Twój wyjazd przyjdzie Ci dość precyzyjne i szczegółowe filtry. W nich to będziesz mógł określić dokładną lokalizację, do której chciałbyś/chciałabyś się udać, wielkość mieszkania/domu, a także wszelkie inne wygody (klimatyzacja, dostęp do WiFi, dostęp do kuchni, pokój dla palących/niepalących, możliwość zakwaterowania zwierząt itp.).

Jednak jeszcze zanim klikniesz “rezerwuj” wstrzymaj się, gdyż…

Jak uzyskać zniżkę na Airbnb?

Tak. Na Airbnb jest taniej niż z biurem podróży, ale może być jeszcze taniej. Przekazuję Ci kupon Airbnb, który możesz wykorzystać podczas rejestracji. Dzięki niemu do Twojego konta na portalu zostanie przyznana kwota stosowna do aktualnej promocji. W chwili obecnej jest to 100 zł.

Odbierz oficjalny kupon Airbnb

Jest jednak jeszcze jeden sposób, który pozwoli Ci korzystać z serwisu w jeszcze bardziej atrakcyjnych cenach. Chodzi oczywiście o promowanie serwisu Airbnb poprzez zapraszanie do korzystania z portalu swoich znajomych. Za każdego swojego znajomego, który dokona rezerwacji do Twojego konta Airbnb, zostanie dopisanych około 80 zł.

Wady i zalety Airbnb

Bez wątpienia największą zaletą korzystania z serwisu są relatywnie niskie koszty noclegów. Za takie same – a może nawet czasem gorsze – warunki w hotelu przyjdzie nam zapłacić zdecydowanie więcej. Wynajem kwater przez serwis Airbnb pozwala nam na rezerwację za jedynie ułamek ceny.

Kolejną kwestią na plus działania serwisu są lokalizacje. Dzięki Airbnb możemy zamieszkać nawet w centrum miasta, prestiżowej dzielnicy, czy historycznej kamienicy. A cena nadal będzie niższa od tej hotelowej. Dodatkowo będziemy mieli niezwykle blisko do lokacji, które nas potencjalnie interesują.

Za wadę serwisu Airbnb można uznać płatność z góry. Może być to szczególnie kłopotliwe, jeśli nasza podróż jest planowana dopiero za dłuższy okres czasu. Dość problematyczna jest również kwestia zwrotów w portalu.

Do korzystania z serwisu Airbnb niezbędny będzie nam również PayPal lub podanie numeru karty kredytowej. Nie można również zapominać o tym, że do ceny najmu doliczony zostanie też podatek hotelowy i prowizja serwisu, a zazwyczaj także stosowna opłata za sprzątanie nieruchomości.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przede wszystkim za każdym razem dokładnie zapoznajcie się z warunkami wynajmującego. Zwroty w serwisie Airbnb są możliwe nawet dzień przed przyjazdem. Jednak tutaj jesteśmy zdani na dobrą wolę wynajmującego. Niestety to, co nie podlega zwrotowi, to opłata dla serwisu Airbnb oraz podatek hotelowy. Nie wiem jak jest z opłatą za sprzątanie. Warunki anulowania rezerwacji w Airbnb warto dokładnie przeczytać jeszcze przed podjęciem finalnej decyzji o wynajmie.

Ceny w serwisie Airbnb podawane są w złotówkach, ale nie oznacza to, że transakcja zostanie wykonana właśnie w naszej walucie. Otóż w Airbnb płaci się w Euro. Warto o tym pamiętać, bo można się niemile zaskoczyć po dokonanej transakcji, gdy do opłaty dojdzie przewalutowanie po mało korzystnym kursie. Przy tańszych rezerwacjach na krótki okres opłata ta może zostać niezauważona. Ja jednak w pierwszą podróż z Airbnb wybierałem się na 20 dni do Filadelfii i przewalutowanie kosztowało mnie 500 złotych! Rozwiązaniem jest założenie konta walutowego w Euro i korzystanie z kantora internetowego. Konto walutowe w Euro w mBanku nie kosztuje nic i można je założyć pod tym adresem. Natomiast potrzebny będzie jeszcze kantor internetowy z korzystnym kursem walut. Ja polecam zarejestrować się tutaj. Cały proces wymiany PLN na EUR jest naprawdę prosty i zajmuje kilka minut. Po uzupełnieniu swojego konta odpowiednią kwotą Euro można w końcu rezerwować tanie noclegi w Airbnb.

Odbierz oficjalny kupon Airbnb

Zachęceni do korzystania z Airbnb? Zatem rejestrujcie się, wybierajcie “z głową” i cieszcie się udanymi wakacjami!