Jedną z funkcji oprogramowania sklepu KQS jest możliwość sprzedaży ratalnej w systemie eRaty Żagiel. Tak przynajmniej jest napisane na stronie producenta. Istnieją jednak pewne niedomówienia i nieścisłości związane z tą funkcją.

Aby nie rozwodzić się zbytnio przedstawię tylko suche fakty. W panelu administracyjnym sklepu KQS znajduje się opcja sprzedaży ratalnej w systemie eRaty Żagiel. Należy uzupełnić następujące pola: ShopNo, shopName, shopPhone, Wariant Sklepu. Dość ciekawie wygląda opis ostatniego pola, które powinno się uzupełnić, czyli:

Wariant sklepu. Sklep definiuje w Panelu Sprzedawcy jego sklepy oraz inne serwisy prowadzenia sprzedaży internetowej, np. sklep nr1, sklep nr2, serwis aukcyjny. Dzieki temu sprzedawca może przypisywac odpowiednie typy umów do wytypowanych przez niego sklepów lub serwisów aukcyjnych. Liczba znaków ograniczona do 5

W powyższym opisie pogrubiłem tę ciekawszą część. Problem polega na tym, że nawet przy uzupełnieniu pola Wariant Sklepu oznaczeniem do 5 znaków w stylu sklep lub nr1 pojawia się błąd i klient nie może zrealizować płatności. Nie może nawet użyć symulatora rat systemu ratalnego Żagiel pojawiającego się w koszyku. Tak więc jeśli właściciel sklepu internetowego opartym na oprogramowaniu KQS uzupełni dane według wytycznych podanych w panelu administracyjnym uniemożliwi finalizację transakcji. Posłużę się przykładem, aby pokazać na czym polega problem. Kliknij ten link aby zobaczyć symulator rat zbudowany w oparciu o wytyczne zamieszczone w panelu administracyjnym sklepu KQS. Zmienna wariantSklepu została zdefiniowana jako nr1, przez co system ratalny eRaty Żagiel nie działa informując o kodzie błędu numer 7. Czy to oznacza, że nie można zmusić sklepu działającego na oprogramowaniu KQS do współpracy z systemem ratalnym eRaty Żagiel? Nie, ale zmienną wariantSklepu trzeba zdefiniować jako liczbę, czego przykładem jest ten link.

Sam nie wpadłbym na to, że coś tu może nie działać, gdyby nie fakt, że właściciel sklepu na oprogramowaniu KQS poinformował mnie o problemie. Klient nie mógł dokonać zakupu i zgłosił usterkę, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć ilu potencjalnych klientów machnęło ręką i poszło do konkurencji. Wszystkim korzystającym z usługi eRaty Żagiel polecam sprawdzić czy symulator rat działa poprawnie i czy da się sfinalizować transakcję.